Rozpoznanie padaczki idiopatycznej dla wielu właścicieli oznacza wyrok. Jednak nie musi tak być. Przy stałej współpracy właściciel - lekarz weterynarii i dobrej opiece, chore zwierzę może cieszyć się szczęśliwym życiem przez wiele lat. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

- Padaczka idiopatyczna to choroba przewlekle postępująca, a to oznacza iż mimo leczenia może się pogarszać i wymagać modyfikacji leczenia. Raz ustalone leczenie nie będzie skuteczne przez całe życie zwierzaka, a ponadto niedoprowadzi do wyleczenia i rzadko kiedy wyeliminuje ataki całkowicie.

 

- Bardzo ważne sa okresowe przeglądy weterynaryjne i  badania krwi: morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Wiele zaburzeń zdrowotnych może wpływać na częstotliwość ataków i reakcje organizmu na leki przeciwpadaczkowe.

 

- Bardzo istotne jest podawanie zaleconych leków o stałych porach, niedopuszczanie do sytuacji w których zabraknie nam lekarstw. 

 

- Należy zbierać informacje dotyczące dnia, godziny, czasu trwania i okoliczności wystąpienia ataku. Ataków padaczki nie należy bagatelizować, gdyż nieleczone powodują bardzo szybkie pogłębianie się choroby. Tylko  lekarz może decydować o rozpoczęciu lub zaniechaniu podawania leków lub o ich zmianie. Można prowadzić dzienniczek ataków w formie papierowej lub  skorzystać z wygodnej aplikacji na telefon.  

 

- Nie bez znaczenia jest sytuacja emocjonalna zwierzęcia, dlatego należy zadbać aby codzienne życie podopiecznego było możliwie jak najbardziej  pozbawione stresorów, nowych sytuacji, wyjazdów i innych czynników, które z naszych obserwacji będą wyzwalały ataki. W związku z powyższym często zaleca się kastrację chorych na padaczkę zwierząt. 

 

- Ostatnio wiele się mówi o wpływie żywienia na występowanie ataków,  również są już wiarygodne publikacje naukowe potwierdzajace iż pewne substancje zawarte w pokarmie mogą hamować ataki, a inne nawet je wyzwalać. Należy pamiętać aby dieta zwierzęcia była lekkostrawna, pozbawiona substancji, które są przez chorego źle tolerowane lub go alergizują. Należy stronić od zbóż i innych źródeł węglowodanów, które powodują nagłe wahania poziomu glikemii, a także są bogate w "niezdrowe" aminokwasy.  Pokarm powinien zawierać substancje odżywcze, witaminy, zwłaszcza z grupy B, kwasy omega 3. 

 

 

 

*** właściciele często pytają  o niekonwencjonalne metody leczenia padaczki idiopatycznej jak olej CBD, akupunktura, etc. Nasze zdanie w tym temacie jest następujące: jeżeli dana metoda nie szkodzi a pomaga to warto się nią posiłkować. Nie należy jednak nigdy leczyć zwierzęcia na własną rękę, a tym bardziej przedkładać niepotwierdzone naukowo sposoby leczenia nad sprawdzone protokoły lecznice zaordynowane przez lekarza weterynarii.