Anestezjologia
-
Treść strony ...
-
Anestezjologia - opieka około i pooperacyjna
Zaawansowana chirurgia nie ma szansy istnieć bez wsparcia profesjonalnych anestezjologów. Wielogodzinne, precyzyjne i nowatorskie zabiegi wymagają pełnego, niczym nie zmąconego skupienia ze strony chirurga, a tym samym doskonałej opieki okołooperacyjnej nad pacjentem.
Podczas operacji w Neurovecie zawsze nad pacjentem czuwa anestezjolog. Parametry życiowe zwierzęcia są ciągle monitorowane za pomocą sprzętu i w razie jakichkolwiek odstępstw od normy natychmiast reaguje lekarz anestezjolog. Dzięki doświadczonemu personelowi możemy przeprowadzać operacje nawet u pacjentów geriatrycznych i schorowanych.
Zabiegi na mózgu czy rdzeniu kręgowym to szczególny rodzaj chirurgii, który wymaga specjalnego podejścia anestezjologicznego.Anestezjolog dba o:
- zapewnienie stałego ciśnieni wewnątrzczaszkowego,
- neuroprotekcję śródoperacyjną,
- „relaksację” mózgu,
- zapobieganie epizodom niedokrwienia tkanki nerwowej,
- ścisłe utrzymanie parametrów fizjologicznych takich jak glukoza, osmolarność krwi, równowaga kwasowo-zasadowa,
- ułatwienie wczesnej pooperacyjnej oceny stanu neurologicznego psa lub kota.
Na uwagę zasługuje również fakt, że duża część naszych pacjentów to zwierzęta brachycefaliczne – o zmodyfikowanej przez lata hodowli budowie ciała, z czego może wynikać szereg wad anatomicznych. Jedną z nich jest syndrom oddechowy ras brachycefalicznych (BOAS). Jest to bardzo niebezpieczna jednostka chorobowa występująca wśród psów, objawiająca się przewlekłą dusznością i niemożliwością prawidłowego pobrania powietrze przez zwierzę, co powoduje liczne problemy oddechowe i kardiologiczne. To dodatkowo utrudnia proces znieczulenia pacjentów do operacji i wymaga dużego zaangażowania ze strony anestezjologa.
Uraz chirurgiczny powoduje zwykle ból pooperacyjny, który należy złagodzić możliwie najwcześniej i najskuteczniej. Odczuwanie silnego bólu zmniejsza komfort zwierzęcia, opóźnia uruchomienie go po operacji, rozwija przetrwały ból pooperacyjny, zwiększa częstość występowania ciężkich powikłań oraz zwiększa chorobowość i śmiertelność pooperacyjną. Dlatego bardzo ważne jest, by zabiegi chirurgiczne, które powodują silny ból, były prawidłowo prowadzone, a strategia analgezji pooperacyjnej - optymalnie dostosowana do potrzeb psa lub kota i wybranej procedury chirurgicznej. Dbałość o powyższe aspekty to kluczowe zadania anestezjologa w Neurovecie.