Endoskopia
-
Treść strony ...
-
Badania endoskopowe u psów i kotów
W Przychodni Neurovet wykonujemy badanie: rhinoskopowe, otoskopowe, bronchoskopowe i gastroskopowe. Badanie wykonuje doświadczona w tym zakresie specjalistka.
Zwierzę do badania jest poddane znieczuleniu ogólnemu i pozostaje przez cały czas pod opieką anestezjologa. Badanie endoskopowe to cenne badanie oceniające pracę i makroskopową strukturę narządów w czasie rzeczywistym.
Gastroskopia u psa i kota
Gastroskopia to badanie przedniego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ przekazujący obraz z wnętrza ciała. W badaniu tym stosuje się znieczulenie ogólne i miejscowe gardła, przez które wprowadza się endoskop. Dzięki temu nie jest to badanie bolesne. Metoda ta umożliwia ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy. W czasie badania możliwe jest pobranie materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także można wykonać drobne zabiegi, takie jak usunięcie polipów błony śluzowej, zatamowanie drobnych krwawień czy usunięcie ciał obcych.
Wskazania do gastroskopii:
- ciała obce,
- uporczywe wymioty,
- trudności w połykaniu,
- obfite ślinienie,
- krwawienia z przedniego odcinka przewodu pokarmowego,
- utrata wagi (anoreksja),
- zachłyśnięcia o niewyjaśnionej przyczynie.
Laryngoskopia u psa, kota
Laryngoskopia powinna być wykonana u zwierząt, u których stwierdzono przewlekły kaszel, chrypkę, duszność o nieustalonej przyczynie, przy deformacjach okolicy gardła, czy podejrzeniu ciał obcych. Badanie to umożliwia pozyskanie materiału do badań cytologicznych, histopatologicznych i pobranie wymazów bakteriologicznych. Umożliwia diagnostykę porażenia krtani. Zabieg ma charakter terapeutyczny w przypadku usuwania ciał obcych, polipów czy zmian nowotworowych.
Wskazania do laryngoskopii:
- kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tyg. (po wykluczeniu przyczyn sercowych),
- przyspieszone oddychanie i duszność różnego stopnia,
- bolesność krtani i tchawicy,
- podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani),
- podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych,
- podejrzenie ciał obcych,
- podejrzenie guzów nowotworowych.
Bronchoskopia u psa, kota
Diagnostyczne badanie endoskopowe dróg oddechowych, wykonywane za pomocą bronchoskopu, specjalnego urządzenia wprowadzonego przez jamę ustną. Zabieg najczęściej wykonuje się w celach diagnostycznych, ale niekiedy również ze wskazań terapeutycznych (usuniecie ciała obcego, odessanie zalegającej wydzieliny).
W trakcie badania możliwe jest pobranie materiału do dalszej oceny (popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wycinek do badania histopatologicznego i inne).Wskazania do bronchoskopii:
- kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tygodni (po wykluczeniu przyczyn sercowych),
- przyspieszone oddychanie i duszność różnego stopnia,
- bolesność krtani i tchawicy,
- podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani),
- podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych,
- podejrzenie ciał obcych,
- ostre napady niewydolności oddechowej o niewyjaśnionej etiologii,
- trudno leczące się zapalenia płuc, oskrzeli.
Otoskopia u psa, kota
Wziernikowanie ucha jest to badanie fizykalne ucha, w którym ocenia się przewód słuchowy zewnętrzny i pośrednio ucho środkowe przez ocenę błony bębenkowej. W przypadku perforacji błony bębenkowej ogląda się też zawartość jamy bębenkowej. Do wykonania otoskopii stosuje się wziernik uszny, który wprowadza się do przewodu słuchowego zewnętrznego.
Wskazania do otoskopii u psa i kota:
- potrząsanie głową,
- uporczywe drapanie się po uchu,
- chodzenie z przechyloną głową,
- zaburzenia koordynacji,
- ruchy okrężne głową.
Rhinoskopia u psa, kota
Rhinoskopia to badanie jam nosowych, nozdrzy tylnych, okolicy gardła i krtani. Umożliwia zarówno ocenę badanych struktur jak i pobranie materiału do badań, a także usunięcie np. ciała obcego.
Wskazania do rhinoskopii:
- wypływ krwisty z nosa,
- wypływ ropny z nosa,
- podejrzenie ciała obcego w nozdrzach,
- podejrzenie nowotworu w nozdrzach,
- przewlekłe kichanie.