Kardiologia
-
Treść strony ...
-
Diagnostyka i leczenie chorób serca u psów i kotów
W Przychodni Neurovet specjalistka kardiologii weterynaryjnej wykonuje konsultacje kardiologiczne u zwierząt podejrzanych o chorobę serca i układu krążenia.
W diagnostyce stosuje dodatkowe badania takie jak echo serca, ekg, pomiar ciśnienia krwi, rtg klatki piersiowej, badania laboratoryjne. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz stawia diagnozę i ustala plan leczenia, tak aby zapewnić Twojemu zwierzęciu komfortowe i możliwie jak najdłuższe życie.
Echo serca
Echo serca to najczęściej wykonywane badanie w diagnostyce kardiologicznej zwierząt. Umożliwia dokładną ocenę rozmiaru i grubości ścian serca, jakości skurczu mięśnia sercowego, pracy zastawek oraz przepływu krwi w sercu. Wyniki badania pozwalają na zdiagnozowanie chorób serca, takich jak: wady wrodzone, choroby zastawek, kardiomiopatie, niewydolność serca i inne. Badanie echokardiograficzne jest bezbolesne, nie wymaga znieczulenia i trwa zwykle około 15-20 minut.
Badanie EKG
EKG to kolejne podstawowe badanie diagnostyczne w kardiologii. Podczas badania do skóry zwierzęcia przyczepiane są elektrody, które rejestrują impulsy elektryczne serca. Następnie za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest elektrokardiograf, zapisywana jest aktywność elektryczna serca w postaci krzywej EKG. Analiza wyniku pozwala na wykrycie arytmii serca, zaburzeń rytmu i przewodzenia impulsów oraz innych nieprawidłowości w aktywności serca. Badanie EKG u zwierząt jest bezpieczne i nieinwazyjne, a samo przeprowadzenie badania nie powoduje dyskomfortu.
Pomiar ciśnienia krwi
Pomiar ciśnienia krwi u zwierząt wykonuje się za pomocą mankietu uciskowego i urządzenia dopplerowskiego lub urządzenia automatycznego (metodą oscylometryczną). Mankiet uciskowy jest umieszczany na łapce lub ogonie. Podczas pomiaru ciśnienia krwi ważne jest, aby zapewnić spokojne i ciche środowisko, aby uniknąć wpływu stresu na wyniki badania.
W diagnostyce kardiologicznej wykonujemy badania morfologiczne i biochemiczne krwi, ale czasem trzeba poszerzyć profil badania o specjalistyczne markery niewydolności lub uszkodzenia mięśnia sercowego. Ponadto, badania krwi mogą być pomocne w diagnostyce chorób genetycznych i pasożytniczych serca.