Podstawowe leczenie i profilaktyka w neurologii i ortopedii weterynaryjnej opiera się na postępowaniu zachowawczym lub chirurgicznym. Fizjoterapia, jako stosunkowo nowa dziedzina w weterynarii, stanowi uzupełnienie powyższych metod i bardzo istotny element na drodze powrotu zwierzęcia do pełnej sprawności.
Zastosowanie fizjoterapii możliwe jest zarówno u zwierząt, które z różnych powodów nie zostały zakwalifikowane do zabiegów operacyjnych, jak i u tych, które taki zabieg przeszły, niezależnie od ich wieku. Wprowadzenie do postępowania pooperacyjnego elementów fizjoterapii pozwala na zmniejszenie bólu oraz szybszy powrót do zdrowia pacjenta.
Fizjoterapia ma również szerokie zastosowanie u zdrowych zwierząt, jako profilaktyka wystąpienia schorzeń, z którymi pacjent borykał się w przeszłości lub do których wystąpienia jest predysponowany.
Co możemy osiągnąć stosując fizjoterapię?
- eliminację przyczyny problemu
- zmniejszenie bólu
- mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe
- minimalizacja lub zapobieganie wystąpienia zaników mięśniowych, chrząstki stawowej i innych struktur
- poprawę sprawności fizycznej
- przyspieszenie gojenia się ran
- minimalizacja lub zapobieganie wystąpienia przykurczy
- poprawę jakości życia
Metody manualne - są to metody możliwe do zastosowania u wszystkich pacjentów. Wykorzystujemy je aby kontrolować napięcie mięśniowe, zmniejszać ból, stymulować układ nerwowy, zachować prawidłową masę mięśniową oraz zakres ruchu w stawach.
Metody fizykalne - w sposób mało inwazyjny i przyjemny dla zwierząt pozwalają na zmniejszenie bólu ostrego i przewlekłego, stymulację układu nerwowego, a przede wszystkim przyspieszenie procesów gojenia. Szczególnie szerokie zastosowanie w przypadku chorób układu nerwowego znajduje terapia prądami zmiennymi, magnetoterapia i laseroterapia, które wykorzystujemy w naszej lecznicy.
Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu bólu
Ból, chociaż czasem przydatny jako bodziec ostrzegający o zagrożeniu uszkodzenia tkanek, jeśli utrzymuje się za długo lub w zbyt dużym natężeniu staje się dla organizmu czynnikiem stresogennym. Oznacza to, że wyzwala reakcje, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu i mogą powodować jego uszkodzenia. Jest to tak zwany ból patologiczny. Jego zwalczenie stanowi jedno z najważniejszych zadań lekarza weterynarii i zoofizjoterapeuty.
Wpływ bólu na organizm:
- przyspieszenie akcji serca
- wzrost ciśnienia krwi
- przyspieszenie metabolizmu
- zwolnienie pracy żołądka i jelit
- osłabienie odporności
- gorsze gojenie ran
- zwiększone zużycie tlenu
Długo utrzymujący się ból może powodować rozwój przewlekłego zespołu bólowego - poprzez uwrażliwienie ośrodków czucia bólu, zwierzę może odczuwać nawet bodźce niebolesne jako ból.
W fizjoterapii psów i kotów znajdują zastosowanie:
- ciepłolecznictwo - zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa miejscowy przepływ krwi
- zimnolecznictwo - szczególnie w stanach ostrych zapobiega wystąpieniu zapalenia, gorączki i obrzęku.
- masaż - rozluźnia mięśnie, zwiększa miejscowy przepływ krwi, zmniejsza stres.
- przezskórna stymulacja nerwów (TENS) - stymuluje uwalnianie opioidów endogennych o działaniu przeciwbólowym, uruchamia mechanizmy kontroli bólu, zwiększa miejscowy przepływ krwi, rozluźnia mięśnie.
- magnetoterapia - usprawnia krążenie obwodowe krwi, zmniejsza obrzęk, dociera do głęboko położonych tkanek zmniejszając ból.
- laseroterapia – działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie, doskonale sprawdza się w leczeniu trudno gojących się ran, poprawia mikrokrążenie krwi – tym samym zmniejszając obrzęki, działa przeciwzapalnie.
- bieżnia sucha – stymuluje odbudowę mięśni, poprawia krążenie i wydolność organizmu, poprawia ruchomość stawów, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, ćwiczy utrzymanie równowagi.
Fizjoterapia psów i kotów jest niezastąpionym narzędziem w leczeniu zwierząt z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych, dyskopatią kręgosłupa, spondylozą i innymi zwyrodnieniami kręgosłupa, zapaleniem mięśni, zapaleniem stawów, niedowładami kończyn, bólami pochodzenia ortopedycznego i neurologicznego, po udarze mózgu, etc.