Wśród chorób układu nerwowego u psów znaczącą ilość stanowią zapalenia mózgu. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniami jałowymi, gdzie przyczyny określa się jako immunologiczne lub idiopatyczne. Zdarzają się również zapalenia mózgu na tle zakaźnym – spowodowane przez bakterie, grzyby, wirusy lub pasożyty.
U psów ras miniaturowych takich jak mops, yorkshire terier, maltańczyk, chihuaua może występować martwicowe zapalenie mózgu. Przyczyna tej choroby jest nieznana. Stwierdza się wówczas ogniskowe zmiany martwicowe w mózgu. Niestety rokowanie w tym schorzeniu jest niepomyślne.
Do innych zapaleń mózgu o nieustalonej przyczynie należą ziarniniakowe zapalenia, które zazwyczaj mają charakter przewlekły. Mogą zdarzyć się u psów wszystkich ras, w różnym wieku, ale najczęściej dotykają psy ras miniaturowych i małych.
Kiedy możemy podejrzewać zapalenie mózgu u psa?
Wśród objawów zapalenia mózgu wyróżniamy:
- Zaburzenia zachowania
- Zaburzenia świadomości
- Kręcenie się w koło
- Ślepota (zwłaszcza u yorkshire terier)
- Osłabienie kończyn tylnych
- Napady padaczkowe
Jakie badania należy wykonać u psa podejrzanego o zapalenie mózgu?
W badaniach dodatkowych jakie wykonujemy u pacjentów podejrzanych o zapalenie mózgu nie może zabraknąć rutynowych badań laboratoryjnych krwi, które pozwalają określić ogólny stan zdrowia psa, ewentualnie wykryć pierwotną przyczynę zaburzeń neurologicznych.
Niezbędne jest wykonanie analizy płynu mózgowo – rdzeniowego i badań obrazowych – rezonansu magnetycznego mózgu.
Czy zapalenie mózgu u psa można leczyć?
Leczenie zapalenia mózgu u psa zależy od przyczyny, która je wywołała. W przypadku wykrycia czynnika zakaźnego, należy zastosować leki bezpośrednio skierowane przeciwko temu patogenowi. W przypadku zapaleń o nieznanej etiologii lub przypuszczalnie autoimmunologicznej stosuje się leki o działaniu immunosupresyjnym. Terapia zapalenia mózgu jest często procesem wielomiesięcznym i niestety dość agresywnym dla pacjenta. Przy dobrej opiece i kontrolowaniu aktualnego stanu wydolności wątroby, nerek, etc można uniknąć niepożądanych efektów ubocznych stosowanych leków. Niestety wiele zapaleń mózgu nie rokuje dobrze, a terapia pozwala jedynie uzyskać krótkotrwałą remisję objawów choroby.